GLOCKNERGRUPPE

       Skupina Glockneru a celý národní park Hohe Tauern je bezesporu jednou z nejhezčích oblastí Rakouských Alp. Jak už z názvu vyplývá, jde o masiv okolo nejvyšší rakouské hory Grossglockneru (3798 m). Přijet do oblasi je možné ze tří směrů - z jihozápadu přes Kals a Lucknerhaus se spaním na Stüdlhütte, z východu pomocí Hochalpenstrase (květen -září) se spaním v garážích na Franz Josef Höhe, nebo ve stanu na ledovci, popř. v Glockner Bivaku na SV úpatí hory. Poslední možností je  resort Weissee se spaním na Rudolfshütte případně přechodem na Oberwalderhütte.

©alpenverein

                                                                                                                                                           Stüdlhütte

        Do oblasti se vyplatí jezdit v zimě, strop představuje konec dubna, kdy chudák Velký Zvoník začíná pomalu ale jistě podléhat náporům vysokohorských turistů, kteří chtějí mít jeho relativně snadný skalp na svém kontě. Pokud tedy chcete na tenhle krásný kopec vystoupit, učiňte tak v plonkových ročních termínech, nebo hodně brzo ráno, abyste si nepřipadali jako na Václaváku a nestáli na hřebínku na Malém Glockneru před štěrbinou na vrchol třeba i hodinovou frontu.

       Tamní freeridové možnosti nejsou bůhví jak dokonalé, ale sjezd Glockneru by neměl chybět na kontě žádného správného jezdce! Běžné jsou dvě varianty normálek, které se dělí nad Adlersruhe. Buďto jedete na jihovýchod na Stüdlhütte širokou ledovcovo-sněhovou plání, v jejíž spodní části se nachází celkem macatá trhlina (takže bacha!), nebo pokračovat dál na ledovec Pasterze. Největším masakrem je pak sjezd Pallaviciniho kuloáru, o němž doufám přineseme vlastní report letos na jaře :-).

       Jinak je v oblasti řada menších kopců, jejichž sjezdy rozhodně stojí za to - např. Sonnblick, Granatspitze a řada no name kopců a žlábků, jejichž zdolání je díky vysoké nadmořské výšce, ve které spíte, celkem krátkou záležitostí. S vybíráním si hlavu moc nelamte, stačí se ráno podívat z okna a vybrat si tu správnou linii na míru...

       Pak už můžete jenom řádit. Nezapomeňte ale, že celá oblast je v zimě poměrně zapomenutá a že jste odkázáni výhladně sami na sebe!

                                 

       Co eště dodat? Prostě ryzí záležitost pro ty, co nemají moc v lásce lanovky.

       ...a mají rádi romantické ubytování.

 

zpět na hory

©pospecz 2004